شاخه کاردانش - فنی و حرفه ای
 

اینم چندتا طرح از رنگ آمیزی پارچه های نقش دار

با استفاده از ترکیب رنگ های سرد وگرم

امیدوارم خوشتون بیاد

                         image of F1681      

                         image of F1673

                         image of F1687

 

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/07/16ساعت 18:26  توسط موسویان  | 

 

با اجازه همگی دوستان برگردیم به کار اصلی خودمون

چندتا طرح لباس که با شیوه های مختلف رنگ آمیزی شدند

image of HP101      image of HP103

۱ - ایجاد بافت های بصری بوسیله رنگ  :

در این تکنیک شما میتونید بوسیله قلموی پهن با روش ضربه زدن روی سطح کار ایجاد بافت بصری اتفاقی کنید قبل از شروع به کار ابتدا روی مقوای تست امتحان کنید برای انتخاب رنگ نیز میتوانید از دو روش استفاده کنید :

* استفاده از رنگ سبز بر زمینه سفید کار

* ابتدا زمینه را با گواش رنگ زده وبوسیله رنگ سفید بافت بصری را ایجاد کنید

در هر دو صورت نتیجه یکی خواهد شد  

 ۲ - ایجاد نقش پارچه چهار خانه :

در این طرح میتوانید با استفاده از ابزار های مانند ماژیک برای خطوط پهن وروان نویس یا خودکار برای خطوط نازک بکار ببرید

توجه داشته باشید که در ایجاد خطوط وراه ها تقاطع در زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرد

در چهارخانه های اریب نیز دقت داشته باشید که جهت خطوط نسبت به عمود کاغذ در زاویه ۴۵ درجه ترسیم شود ودر چین وشکن های لباس با تغییر زاویه در فرو رفتگی وبرجستگی ها ایجاد حجم مجازی نمایید

برای سایه روشن هم یا با آبرنگ درجه تیره تر زمینه ودر صورتی که از روان نویس استفاده نکرده باشید

روش دیگر خاص خودم : Painter ( خیلی جرآت میخاد ) با آب تمیزوقلمو در مکانهایی که سایه لازم دارن یک دفعه آرام حرکت میکنید تا یک ترکیب زیبا وطبیعی بسازید

 توجه : اگه جرآتشو ندارید ازاین روش صرف نظر کنید که یه دفعه در آخرین لحظه کار رو خراب میکنید وپاره اش میکنید ( اصلا به من چه )

image of HP104       image of HP108

۳ - ایجاد پارچه نقش دار  : 

برای نقش پارچه اگر زمینه تیره باشه نقش روشن باید 

یا از چسب میسکیت استفاده کنید وقسمت های نقوش را رزرو کنید 

یا از رنگ آکرولیک استفاده کنید چون این امکان را به راحتی در اختیار دارید که رنگ نقش با رنگ زمینه ترکیب نشود 

برای پارچه های نقش دار هم میتوانید از ماژیک به روش خیس در خیس و یا مداد آبرنگی هم بکار بگیرید تو این روش هم کار بسیار زیبا شده و روش لذت بخشی هم هست     

 ۴ - ایجاد بافت بصری ونقوش ریزپارچه :

نقوش ریز که در سطح پارچه بصورت بافت هم رنگ مشاهده میکنید میتونید بعد از سایه روشن زمینه با درجه تیره تر بوسیله قلموی باریک ورنگ تیره تر نقش وبافت را ایجاد کنید ودر بخش هایی که در سایه قرار گرفته اند وتیره شده اند با درجه رنگ روشن تر نقش ها را بسازید

در این روش حجم لباس بهتر نمایان میشود و زیبا تر جلوه میکند

( حسابی کیف میکنید )

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1387/04/27ساعت 21:25  توسط موسویان  | 

ساتن :

 

این پارچه در سمت رو براق ودر پشت پارچه مات می باشد علت برق افتادگی آن به دلیل نوع بافتی است که به همین نام ( ساتن – ساتین ) صورت می گیرد .

این پارچه بصورت براق و مات – ساده ونقش دار به بازار عرضه می شود .

پارچه ساتن به دلیل بافت خاصی که دارد ، دارای سایه های خاص است وبه همین دلیل بهترین روش برای نمایش جنسیت ساتن رنگ آمیزی از روی مدل وپارچه واقعی نتیجه بهتری خواهد داد .

بهترین ومناسب ترین ابزار رنگ آمیزی استفاده از آبرنگ و اکولین وبطور کلی مواد رنگ آمیزی مایع یا خیس می باشد .

اکولین یا مرکب های رنگی به دلیل ایجاد شفافیت جلوه زیباتری را به طرح می دهد .

( سرعت در رنگ آمیزی با اکولین بسیار مهم است چون به سرعت خشک وجذب کاغذ می شود و همین دلیل موجب ایجاد محدوده بین درجات رنگ می کند وکیفیت کار راپایین می آورد )

روش اجرا :

در این شیوه برای نمایش نور از سفیدی کاغذ استفاده میکنیم و ابتدا باید زمینه کار را با آب ، مرطوب کرده واز رقیق ترین درجه رنگ شروع میکنیم واز همان ابتدا محل های نور وبراق در پارچه را سفید باقی میگذاریم ومرحله به مرحله سایه ها را نمایش میدهیم .

دقت کنید که در ساتن انعکاس نور بصورت موج ها یی در پارچه وشکست نور بصورت حرکاتی شبیه رعدو برق خود را نشان میدهد که لازم است از سفیدی کاغذ تا درجات ملایم از رنگ وبه آخرین وخالص ترین درجه از رنگ برسیم . در برخی از رنگ های خاص مانند ساتن های قرمز – سورمه ای – سبز و رنگ های تیره برای ایجاد سایه ها می توان از رنگ سیاه در ترکیب آن اضافه کرده وتیرگی ها را نشان دهید و سپس در آخرین مرحله قلم گیری کنید .

باید دقت داشت که مراحل ودرجات سایه وروشن ها محدوده ایجاد نشود و فضای یکدست رابسازید .

ساتن نقش دار:

دراین نوع پارچه نقش ها بصورت سطوح براق تر ویا مات تر از زمینه دیده می شوند ویا از نوع بافت دیگری مانند تافته یا سرژه و ... بکار گرفته می شود .

نقوش طرح لباس در قسمت هاغیی که روشن تر است بصورت تیره تر ودربخش هایی که تیره تر است نقوش پارچه از درجه روشن تر استفاده می شود که این روش طرح را زیباتر نشان میدهد .

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 1387/03/24ساعت 21:0  توسط موسویان  | 

پارچه حریر:

پارچه های نازک شیشه ای را به دو فرم لخت وکاملا خشک می توان دید مانند انواع حریر وانواع ارگانزا .

بطور کلی در تمام پارچه های نازک باید دقت نمود زیرا ممکن است بخشی از لباس مستقیما برروی بدن قرار بگیرد که دراین حالت ابتدا پس از اجرای رنگ پوست به طورکامل ، شروع به جنسیت سازی پارچه می شود . در بخشی دیگر از لباس های حریر ونازک که نیاز به آستر لباس می باشد پارچه آستر که معمولا تنگ تر وگاهی کوتاه تر از لباس اصلی است با رعایت فرم آن ، رنگ زده وپس از آن به طراحی پارچه حریر باید پرداخت .

دراین نوع پارچه لطافت وظرافت ویا خشکی پارچه بسیار اهمیت دارد و با انواع ابزار رنگ آمیزی مانند

مداد رنگ و آبرنگ و اکولین  قابل اجرا است .

رنگ آمیزی از رقیق ترین ویا کم رنگ ترین لایه از رنگ شروع شده وبه حالات وفرم ها وچین وشکن ها ازدرجات تیره تربا رعایت تونالیته یکدست وبه قلم گیری نهایی ختم می شود. 

 

مداد رنگ :

برای استفاده از مداد رنگ باید از سطوحی که مناسب این ابزار است بکار گرفت چرا که سطوح بافت دار لطافت کاررا ازبین برده وبافت سطح را نمایان کرده ودرنهایت به هدف اصلی نخواهید رسید .

بهترین سطح مناسب برای مداد رنگ کاغذ سفید ویا اشتنباخ است

پس ازانتقال طرح وکم رنگ کردن ابتدا رنگ پوست وبدن را اجرا کرده وتکمیل نموده .

سپس بوسیله مداد رنگ با درجه ای تیره تر از پارچه حریر، آستر لباس را رنگ آمیزی وسایه روشن زده وتکمیل کرده حال باید جنسیت پارچه حریر را بسازید  باید دقت داشت که زمان رنگ آمیزی زمینه حرکت مداد به شکل دورانی وبسیار نرم صورت بگیرد چون ممکن است زمینه خط خطی ویا بافت کاغذ نمایان شود .

برای ایجاد سایه روشن وحجم لباس وچین وشکن ها ازدرجات تیره ترزمینه و( بسیار لطیف ) تونالیته ها را نشان بدهید وقلم گیری کنید .

 

آبرنگ :

همانطور که می دانید آبرنگ ویا اکولین به رنگ های روحی معروف هستند ولذا بهترین ابزار برای نشان دادن پارچه حریر می باشند ولطافت پارچه زیباتر جلوه خواهد کرد .

بهترین سطوح کار مقواهای ضخیم هستند که به راحتی به شیوه خیس در خیس بتوان اجرا کرد . به همین ترتیب انواع مقواهای فابریانو ، LR ، آرچ و دست سازمناسب هستند .

تفاوت آبرنگ واکولین در سرعت جذب رنگ وشفافیت ودرخشش رنگ اکولین وزمانی که می خواهید از اکولین استفاده کنید برای یکدست شدن رنگ وتونالیته بهتر زمان وسرعت بیشتر توصیه می شود .

برای اجرای کار نیز پس از انتقال طرح ومراحل اولیه که شامل اجرای پوست وآستر لباس است شروع کرده وزمینه را ابتدا با آب تمیز وقلمو خیس کرده وبه صورت خیلی رقیق ویکدست رنگ بزنید قبل از اینکه زمینه کاملا خشک شود با درجات تیره تر سایه روشن را آغاز کرده وبا آخرین درجه رنگی مورد نظر قلم گیری انجام می شود باید توجه داشت که زمان  قلم گیری سطح کار حتما کاملا خشک باشد .

 

حریر نقش دار وگلدار :

در حریر نقش دار بهترین روش خیس در خیس است چون ترکیب رنگ و پخش شدن رنگ گلها در زمینه زیبایی وطراوت خاصی به طرح خواهد داد .

به همین جهت پس از اجرای مراحل اولیه پارچه حریر ساده ذکرشده وقبل از قلم گیری یک بار دیگر با آب تمیز وقلمو و با دقت تمام زمینه را خیس کرده ودرزمانی که رطوبت کمی ازبین رفت رنگ گلهای پارچه را به آرامی روی سطح کار قرار داده واجازه بدهید تا رنگ در زمینه بطور طبیعی پخش شود تنوع رنگ گلها ونقش ها به زیبایی طرح کمک می کند .

مدل های مناسب :

برای حریرلخت انواع لباس های چین دار، دراپه ، والان ها ، کلوش ، پلیسه های ریز

وچین های خشک وایستاده در یقه وسر آستین ولبه برش ها ،والان ها ،آستین های پفی در نوع پارچه ارگانزا می باشد .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1387/03/08ساعت 4:21  توسط موسویان  | 

 

باتوجه به تقاضای دوستانی که مایلند درزمینه طراحی لباس ورنگ آمیزی انواع پارچه وساخت وساز انواع بافت های بصری بر علم وتجربیات خود بیفزایند ما را برآن داشت تا بخش آموزشی هم اضافه کنیم لطفا با ما همکاری کرده واز روشها وشیوه هایی که در رنگ آمیزی بکار می برید می توانید در بخش نظرات ارائه نموده تا تبادل علم و آموزش یک طرفه نباشد .

متشکرم

آموزش رنگ آمیزی پارچه ساده

آموزش تکنیکهای مختلف پارچه پشمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/01/27ساعت 0:47  توسط موسویان  |